صفحه اصلی / بازاریابی اینترنتی / SEM یا بازاریابی موتورهای جست و جو
بازاریابی موتورهای جستجو
SEM یا بازاریابی موتورهای جست و جو

SEM یا بازاریابی موتورهای جست و جو

بازاریابی موتورهای جستجو ( Search Engine Marketing) یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) است. این تکنیک باعث افزایش بازدید در نتایج صفحات موتورهای جستجو به اختصار SERP می‌شود. این روش به کمک بهینه‌سازی و تبلیغات صورت می‌پذیرد.

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) ممکن است به کمک بهینه‌سازی موتورهای جستجو به تنظیم و بازنویسی محتوای وبسایت‌ها برای رسیدن به رتبه بالاتر در موتورهای جستجو ختم گردد؛ و یا به صورت پرداخت کلیکی(Pay per Click) باشد.در کل بازاریـابی موتـور جستجـو یا SEM به‌منظور ایجاد تبلیغ و دیـــده شــدن ســـریع در موتور جست و جو است.

تاریخچه بازاریابی موتورهای جست و جو

با روند افزایشی تعداد وب سایت ها در اواسط دهه ۱۹۹۰ موتورهای جستجو شروع به برنامه ریزی برای نمایش مطالب به کاربران کردند. با گذشت  زمان در سال ۱۹۹۶ موتورهای جستجو شروع به ساخت مدل کسب و کار خود برای سرمایه گذاری در خدمات مد نظر مانند تبلیغات کلیکی (Pay Per Click) پرداختند.

در سال ۱۹۹۸ Goto.com نام خود را تغییر داد و در سال ۲۰۰۱ پیش درآمدی برای خرید آن توسط کمپانی یاهو بوجود آمد و درنهایت در سال ۲۰۰۳ توسط این کمپانی خریداری شد. و اکنون به فرصتی برای تبلیغاتچی ها جهت بازاریابی موتور جستجو یاهو تبدیل گردیده است.

در سال ۲۰۰۰ نیز گوگل به نمایش تبلیغات خود از طریق گوگل اد وردز (Google Adwords) روی آورد. با گسترش تبلیغات در موتورهای جستجو مشاورین بهینه سازی موتورهای جستجو به گسترش پیشنهادهای خود به کسب و کارهای مختلف جهت نمایش تبلیغات آنان پرداخته و تعداد این آژانس ها نیز روز به روز در حال افزایش است. واژه بازاریابی موتورهای جستجو اولین بار توسط دنی سالیوان در سال ۲۰۰۱ اختراع شد.

درآمد SEM

بزرگترین فراهم کنندگان بستر بازاریابی موتورهای جستجو گوگل اد وردز (Google Adwords)، بینگ ادز (Bing Ads) و بایدو (Baidu) می‌باشند. بازاریابی موتورهای جستجو به سرعت در حال رشد می‌باشد مدیریت کمپین موتورهای جستجو یا به صورت مستقیم و یا از طریق فراهم کنندگان ابزار بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) در اختیار کاربران بازاریابی موتورهای جستجو قرار می‌دهد.

۲۰ لغت گران قیمت جهت تبلیغات در گوگل ادز ورد عبارتند از: بیمه (Insurance)، وام (Loans)،رهن ( Mortgage)، وکیل ( َAttorney)، اعتبار (Credit)، وکیل ( Lawyer)، کمک مالی( Donate)، مدرک (Degree)، میزبانی (Hosting)، ادعا (Claim)، کنفرانس تلفنی (Conference Call)، تجارت (Trading)، نرم‌افزار ( Software)، بازیابی (Recovery)، انتقال ( Transfer)، سوخت/الکتریسیته (Gas/Electricity)، کلاس (Classes)، توان بخشی (Rehab)، درمان (Treatment)، خون بند ناف (Cord Blood) می‌باشد.

هزینه تبلیغات بابت هر کلیک از ۲۷٫۸۰ دلار شروع و تا ۵۴٫۹۱ دلار ادامه می‌باید. گوگل در چهار فصل منتهی به سال ۲۰۱۱ در مجموع ۳۴٫۴ میلیارد دلار از این طریق درآمد کسب کرده است. ۹۷ درصد درآمد گوگل از طریق پرداخت کلیکی تامین می‌گردد.

تفاوت SEO و SEM

هر آن چیزی که به بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) با هدف ترفیع وب سایت و افزایش بازدید وب سایت منجر شود بازاریابی موتور جستجو گفته می شود. بازاریابی موتورهای جستجو نظم بیشتری نسبت به بهینه سازی موتورهای جستجو دارد. در این روش از ابزارهایی چون گوگل اد وردز (Google Adwords)، بینگ ادز (Bing Ads) و مایکروسافت ادسنتر (Microsoft adCenter) و تبلیغات کلیکی استفاده می شود. آنالیز کلید واژه ها در هر دو روش (SEO) و (SEM) مورد استفاده قرار می گیرد.به هر حال SEM واژه ای گسترده تر نسبت به SEO می باشد. یک بخش دیگر از (SEM) بازاریابی رسانه های اجتماعی (SMM) می باشد.

در این تکنیک به اندازه گیری ارزشمندی خدمت یا محصول از دیدگاه مشتریان پرداخته می شود. جدیدترین و پیشرفته ترین تئوری ها در زمینه (SEM) مدیریت بازاریابی موتورهای جستجو (SEMM) که شامل بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) با تمرکز بر نرخ بازگشت سرمایه (ROI) می باشد.

(SEM) به معنای فروش محصولات شما توسط کاربرانی که از موتور جستجو وارد سایت شما میشود در واقع سئو (seo) بخشی از (SEM) است. خیلی از دوستان میپرسند که کدام بهتر است ما روی (seo) تمرکز کنیم یا روی sem . ببینید نمیتوان قطعی گفت اما سایتی در روش (SEM) موفق خواهد شد که سئو خوبی داشته باشد . یعنی شما سایت را بهینه سازی کنید و بعد از هر روش دیگر روی گرفتن مشتری از موتورهای جستجو تمرکز کنید .

بازاریابی موتورهای جستجو

شاید خیلی وقت ها تبلیغات خود گوگل را دیده باشید که مثلا شما دنبال مطلبی هستید که بعضی سایت ها با هزینه به گوگل سایتی را برای موضوع خاصی به صورت تبلیغ قرار میدهد این روش به تبلیغات شما بر میگردد و به طور دقیق نمیتوان گفت زیر مجموعه این روش است چرا اینکه بعد از اینکه تمام شود سایت شما نمایش داده نمیشود .

بزارید مثالی بزنم ، فکر کنید شما میخواهید سئو(seo) محلی چیست را جستجو کنید .وقتی جستجو میکنید مثلا ۲۰۰ سایت در مورد این مطلب سایت گذاشته اند .ایا شما بیرون از فضای مجای مثلا مغازه است که سئو (seo) محلی بفروشد یا مثلا شرکتی انقدر برند شده است که بشناسید ! این جاست که از گوگل استفاده میکنید و نقش (seo) و(SEM) مشخص میشود .بعضی محصولات بازار انها فقط موتورهای جستجو هستند و نمیتوان به غیر از آن ها به موفقیت های خوب و فروش مناسبی رسید .

حال شما جستجو میکنید از بین این همه سایت (وب گاه) کدام را انتخاب  میکنید ایا سایتی که حتی در صفحه سوم است شانسی برای موفقیت دارد ؟به نظر شما میزان فروش سایتی که رتبه اول گوگل است چقدر میتواند باشد .پس شما باید کسب درامد از موتورهای جستجو یا Search Engine Marketing را به خوبی بشناسید تا موفق شوید.

سوال ؟

حال سئوال اینجاست در نبرد گوگل چه سایتی برنده میشود؟ چه سایتی صفحه اول است چه سایتی میتواند موفق باشد ؟ ایا فقط در سایت خود محصولات خود را معرفی کنیم؟ ایا فقط محتوا تولید کنیم .با این روش های میتوانیم مشتری از گوگل بگیریم .شاید خیلی جالب باشه وقتی به یه شرکتی زنگ میزنید که در دنیای مجازی و اینترنت فعالیت میکند بارها شده است که از شما میپرسند از چه طریقی با سایت ما اشنا شده اید و جالب اینه که اکثر این سئوال ها یک پاسخ دارد بله گوگل .

رقابت

شاید همین گوگل که خیلی از دوستان در الکسا ۸۰ درصد از ان ورودی دارند نمیدانند همان ۲۰ درصد باقی مانده ام از طریق گوگل با سایت شما اشنا شده اند و بازدید کننده ثابت سایت شما شده اند پس بدانید کسب درامد از موتورهای جستجو روز به روز بیشتر میشود. اگر یک فروشگاه کوچک امروز تاسیس کنید شاید چند سال دیگر که همه ی خرید ها اینترنتی شود شما انسان موفقی باشید. چرا که هم آینده نگر بوده اید هم چند سال از رقبا جلوتر بوده اید .خیلی از دوستان فکر میکنند حتما باید در شروع مثل سایت های بزرگ ایرانی باشند اما باور کنید همین سایت های بزرگ هم انبار نداشته اند و روزهای اول با مغازه دار ها صحبت میکردند و از آنها جنس میگرفتند و پست میکردند .

تلاش زیاد

هر کاری تلاش و صبر را ملزم است حتی سئو (seo) حرفه ای .جالب است بدانید بعضی مواردی که در رتبه بندی موتورهای جستجو مؤثر است را خیلی از سایت های بزرگ رعایت نمی کنند. مثلا اگر سایتی که در زمینه (SEM) فعالیت می کند اگر دامنه ان همین کلمه باشد می تواند برایش مؤثر باشد هر چند خیلی کم یا پیدا کردن یک موضوع پر جستجو و بکر، مثلا اگر شما برای شروع کار خود بیاید جنس های که خیلی معروف هستند را انتخاب کنید که سایت های بزرگ روی ان دست گذاشته اند خیلی راحت زمین میخورید و اکثر آدم های که موفق نمی شوند به دلیل این است می خواهند بزرگ باشند نمی دانند هر انسانی بزرگ یک روز از صفر شروع کرده است.

فرق بین آدم ها بین رسیدن به صد است. یک نفر صد را انتخاب می کند در شروع هیچ وقت به ان نمی رسد. یک نفر از یک شروع می کند اما با تلاش و صبر به صد می رسد خیلی وقت ها سایت های بزرگ را بررسی که می کنیم که امروز بهترین رتبه های موتورهای جستجو را دارند میبینیم مطالب انها در شروع حتی در موتورهای جستجو نبوده است و انها امیدوارنه ادامه داده اند و در سال اول هیچ درآمدی نداشته اند اما امروز سود انها را نمی شود حساب کرد چرا؟ چون حتی سئو(seo) ملزم کمی صبر و پیوسته بودن است .

مثال

بزاید یک مثال از خود سایت بزنم وقتی من مطلب سئو(seo)چیست را انتشار دادم در جستجو گوگل نبود شاید هر کسی بود میگفت ولش کن سایتی که مطلب ان در گوگل حتی نیست چه موفقیتی به دست می آورد اما من بعد از این روند بیشتر روی سایت تمرکز کردن و بعد از مدتی به صفحه ۱۸ گوگل آمد با خود گفتم روی سایت کار میکنم با روش های مختلف به نظر شما امروز رتبه این مطلب صفحه چندم است من این را به شما میسپارم تا جستجو کنید .

حال متوجه نقش موتورهای جستجو در کسب درامد شما میشوید باور کنید سایت هایی از گوگل امروز دارمد های میلیونی کسب میکنند که یک روز فکر نمیکردند گوگل این همه قدرتمند شود و رتبه اول الکسا ایران را داشته باشد.

واقعیت این است که امروز برای کسب درامد از دنیای مجازی باید در موتورهای جستجو محبوب باشید و رتبه خوبی داشته باشید تا بازدید کننده را به راحتی به مشتری تبدیل کنید پس یکی دیگر از این روش ها پیدا کردن یک موضوع یا کلمه کلیدی که شانس موفقیت در ان بسیار زیاد است و میتوان روی ان وقت و هزینه گذاشت و راحت تر برای شما درامد زایی میکند.

برگرفته از ویکی پدیا

 

بازاریابی موتورهای جستجو ( Search Engine Marketing) یکی از زیرمجموعه‌های بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing) است. این تکنیک باعث افزایش بازدید در نتایج صفحات موتورهای جستجو به اختصار SERP می‌شود. این روش به کمک بهینه‌سازی و تبلیغات صورت می‌پذیرد. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) ممکن است به کمک بهینه‌سازی موتورهای جستجو به تنظیم و بازنویسی محتوای وبسایت‌ها برای رسیدن به رتبه بالاتر در موتورهای جستجو ختم گردد؛ و یا به صورت پرداخت کلیکی(Pay per Click) باشد.در کل بازاریـابی موتـور جستجـو یا SEM به‌منظور ایجاد تبلیغ و دیـــده شــدن ســـریع در موتور جست و جو است. تاریخچه بازاریابی موتورهای جست و جو با روند افزایشی تعداد وب سایت ها در اواسط دهه ۱۹۹۰…

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

معمولی بود
خوب بود
عالی بود
User Rating: Be the first one !

درباره احسان مهاجر

احسان هستم متولد خرداد 1366 و در حوزه کامپیوتر فعالیت دارم. این وب سایت رو به تازگی راه انداختم تا اطلاعاتی رو که از بیرون بدست میارم رو با شما دوستان به اشتراک بگذارم چون اعتقاد دارم این کار اشتراک گذاری به بالابردن سطح سواد ما انسان ها کمک میکنه اگه همه اینطور فکر کنیم. اگر با من صحبتی داشتید با جیمیل emk.life و یا آیدی تلگرام EhsanMohajer@ در خدمت شما هستم.

این مطالب را نیز ببینید!

ایندکس شدن مطالب در گوگل

 ایندکس شدن سریع مطالب در گوگل در این مقاله می‌خواهم با شما در مورد راهکاری …

۴ دیدگاه‌ها

 1. Hey would you mind letting me know which web host you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you recommend
  a good internet hosting provider at a honest price? Thanks,
  I appreciate it!

 2. What’s up, for all time i used to check website
  posts here early in the dawn, as i enjoy to gain knowledge of more and more.

 3. بازاریابی موتور های جست و جو یکی از زیرمجموعه‌ های بازاریابی اینترنتی است و بحث مهمی به حساب می آید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com