صفحه اصلی / سئو سایت / SEO یا سئو سایت
سئو سایت
SEO یا سئوسایت

SEO یا سئو سایت

بهینه سازی موتورهای جستجو راه و روشی برای بالابردن رتبه سایت شماست و میزان موفقیت شما را در طراحی سایتتان نشان می دهد. اگر بخواهیم سئو سایت را تعریف کنیم باید بگویم به مجوعه روش هایی که برای بهینه سازی موتورهای جست و جو در پیدا کردن سایت ما جهت دسترسی به منابع و محتویات داخلی آن نقش دارد سئو سایت گفته شده و این یعنی شما تا چه اندازه در نمایش ساییتان به کاربران موفق بوده اید.

نحوه کار سئو

سئو یا “Search Engine Optimization” مجموعه فرآیندی از اعمال روی موتور های جست و جو است که به راحتی حاصل نمی شود و شما باید با صبر و پشتکار از پس معیار های الگوریتم جست و جوی گوگل بربیایید. وقتی کاربر در گوگل متنی را جست و جو کند که در سایت شما به عنوان تیتر یا واژه داخل متن باشد، و سایت شما بعنوان رتبه اول نمایش داده شود، شما یک سئو کار موفق خواهید بود.

شغل سئو سایت

در حال حاضر این الگوریتم ها توسعه یافتند و شما برای بالابردن رتبه خود باید با تولید محتوای قوی و کلمات کلیدی مناسب و به روز بودن سایتتان سعی در رسیدن به این مهم داشته باشید. بعضی از شرکت ها به عنوان سئوکار مشغول به این شغل هستند و کارشان بالابردن رتبه سایت شماست.

در کل هرچه شما بتوانید از کلمات کلیدی و محتوی قوی و بروز استفاده کنید که کاربر در گوگل بعد از جست و جوی کلمه یا متنش از بین هزاران سایت به شما بر بخورد موفق خواهید شد.

اوايل شروع سئو

در اوايل سال ۱۹۹۰ اولين موتور‌هاي جستجو کار خود را آغاز کردند. بعضي از محبوب‌ترين آن‌ها Infoseek،Alta Vista و Yahoo بودند. در آن زمان مردم موتورهاي جستجو را به ديد يک ليست فهرست شده نگاه مي‌کردند. سئو اوليه بر اساس حروف الفبا انجام مي‌شد. در اين ليست صفحاتي همچون AAA در بالاي اين ليست وجود داشتند. با رشد مداوم اينترنت موتورهاي جستجوي جديد‌تري ظاهر مي‌شدند که از الگوريتم‌هاي رتبه‌بندي پيچيده‌تري استفاده مي‌کردند.

اين الگوريتم‌ها با معيار تراکم کلمه کليدي ( تعداد دفعاتي که يک کلمه کليدي يا يک عبارت در يک صفحه استفاده شده تقسيم بر تعداد کل کلمات صفحه) و برچسب‌هاي شبيه key-words براي فهم محتويات وب سايت‌ها استفاده مي‌کردند.

 شروع سئو سایت

به دنبال اين رشد سئو براي بيشتر ديده شدن سايت‌ها فعاليت خود را شروع کرد. با توسعه رتبه‌بندي صفحات توسط موتور‌هاي جستجو، مهندسين سئو به دنبال پيدا کردن راه‌هايي جهت تاثيرپذيري در رتبه بندي اين موتورها چه با استفاده از روش‌هاي اخلاقي و چه غير اخلاقي روي آوردند.

يک مقاله که توسط نيويورک تايمز در نوامبر سال ۱۹۹۶ چاپ شد راجع به توسعه‌دهندگان وب صحبت کرد که براي قرار گرفتن در بالاي صفحه نتايج جستجو از روش‌هاي غير اخلاقي سئو استفاده مي‌کردند. اين مقاله توضيح مي‌دهد که چگونه توسعه‌دهندگان وب به راحتي يک سايت را به همراه کلمات کليدي ويژه که معمولا در پشت گرافيک سایت پنهان شده است، بارگذاري مي‌کنند که در نتيجه موتورهاي جستجو اين کلمات کليدي را شمارش کرده و رتبه بندي سايت را افزايش مي‌دهند.

بازی با سئو

همان طور که گفته شد بدست آوردن رتبه‌بندي بالا براي کلمات کليدي خاص در اوايل، کار خيلي راحتي نسبت به امروز بوده است. با بکار گيري روش‌هاي غير اخلاقي در آن زمان قرار گرفتن در بالاي ليست نتايج جستجو تضمين شده بود. امروزه الگوريتم‌هاي موتورهاي جستجو پيچيده‌تر شده‌اند و خيلي سخت است که مهندسين بهينه‌سازي بتوانند موتورهاي جستجو را دستکاري کنند، البته اين بازي موش و گربه بين مهندسين سئو و موتورهاي جستجو امروزه نيز وجود دارد و ادامه پيدا خواهد کرد.

هدف سئو

هدف سئو کمک به وب سايت‌ها در بدست آوردن محل بالا در نتايج جستجوي طبيعي و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدينن وارد شده توسط کاربران است.

نمايش دادن بيشترين صفحات مرتبط با پرس‌ و‌ جوي جستجوي وارد شده داراي مزاياي زيادي هم براي کاربر و هم براي موتور جستجو است که در آن کاربر بيشترين نتايج مرتبط جستجو شده را پيدا مي‌کند و موتور جستجو قابل اعتماد مي‌شود چرا که الگوريتم آن بيشترين صفحات مرتبط را نشان مي‌دهد.

بعد از اينکه سئو براي بهبود رتبه‌بندي سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي کار خود را شروع کرد، اين فرآيند نيازمند دانش و زمان براي پياده‌سازي روش‌هاي خود شد.زمان، بزرگ‌ترين سرمايه‌گذاري اوليه براي بهينه شدن سايت و يا يک صفحه است. بسته به اينکه چگونه کلمات کليدي رقابتي در بهينه سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، سئو، هفته‌ها يا ماه‌ها طول مي‌کشد تا به نتيجه برسد. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي سئو باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است. براي وب سايت‌ها خيلي مهم است که در صفحه اول نتايج جستجو گوگل به خصوص جزو سه تا نتيجه طبيعي اول که ۵۸٫۴ درصد کليک‌ها را شامل مي‌شود، قرار گيرند.

رقابت در سئو

اين جاي تعجب نيست که وب سايت‌ها با محصولات و خدماتي که بفروش مي‌رسانند بر سر رسيدن به رتبه يک نتايج جستجو رقابت کنند. به عنوان مثال کلمه کليدي رقابتي “بيمه خودکار” ۱٫۵ ميليون جستجوي گوگل را در ماه به خود اختصاص مي‌دهد، اين بدين معني است که ۳ جايگاه اول ۵۸٫۴ درصد بازديدکنندگان و خود جايگاه اول ۳۶٫۴ درصد بازديدکنندگان را به خود اختصاص مي‌دهد.اين مسئله براي خيلي از سايت‌ها سودمند است که در بالاي نتايج جستجو قرار گيرند به خصوص آنهايي که با افزايش ترافيک سايت به تعداد مشتريانشان اضافه مي‌شود.

نتایج سئو سایت

يک مطالعه ديگر نشان مي‌دهد جستجو کنندگان خيلي دوست دارند روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک کنند؛ اين مطالعه مشخص مي‌کند ۷۲٫۳ درصد کاربران گوگل روي پيوندهاي طبيعي نتايج جستجو کليک مي‌کنند و تنها ۲۷٫۳ درصد کاربران روي پيوندهاي ليستهاي پرداخت شده کليک مي‌کنند. اين يکي ديگر از دلايلي است که شرکت‌ها تاثير سئو را دانسته و حاضر هستند براي آن زمان و هزينه صرف کنند.

 اهداف سئو سایت

بطور کلی اهداف سئو را می توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • در بازدید وب سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت خواهد شد.
 • باعث شده وب سایت در صفحه نتایج موتور جستجو از رتبه بهتری برخوردار شد.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

فرآیند کار

سئو کردن سایت زمان مشخصی ندارد هر چه تیم شما قوی تر کار بکند بین چند هفته تا چند ماه این کار زمان خواهد برد. سئو یک کار دراز مدت محسوب می شود و شما می توانید این تغییرات را در بالا رفتن ترافیک سایت یا بازدیدکننده ها ببینید. مسلما در بالا قرار داشتن سایت مزیت های فراوانی برای شما خواهد داشت و باعث درآمد زایی خواهد شد.

فواید کار

 1. بازدید روزانه وب سایت توسط هزاران نفر
 2. تبلیغات و برند سازی
 3. افزایش ترافیک سایت و گسترش شرکت
 4. افزایش فروش محصولات
 5. اعتبار به دست آوردن

دسته بندی

این عملیات ها و تکنیک هایی که به منظور دریافت ترافیک بیشتر از سوی موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو و بینگ انجام می گیرد به دو دسته کلی قابل تقسیم است:

off-page SEO : تغییراتی که جدا از وبسایت صورت می پذیرد.
on-page SEO : تغییراتی که بر روی وب سایت برای افزایش رنک آن انجام می گیرد.

توجه

قبل از شروع بهینه سازی وب سایت، اول باید بدانید چه کلمات کلیدی هدف شما می باشد و ۳ یا ۴ مورد را برای افزایش  رنک سایت (Page Rank) خود در زمان جستجوی این کلمات انتخاب نمایید. کلمه کلیدی که انتخاب می کنید باید کوتاه بوده و از انتخاب کلمات بسیارکلی تاجای ممکن پرهیز کنید. یکی از رایج ترین اشتباهات در میان افرادی که اقدام به بهینه سازی سایت خود می کنند، بکار بردن تعداد زیادی کلمه کلیدی در هر صفحه می باشد. مثلا ۵۰۰ کلمه مختلف که دارای میزان بالایی از جستجو هستند را در صفحه خود بکار می برند، در حالیکه گوگل و سایر موتور های جستجو برای دوری از اشتباه در طبقه بندی سایت ها بسادگی از کنار چنین مواردی می گذرند و به این سایت ها رنک بسیار پایینی را اختصاص می دهند. بنابراین تعداد کلمات کلیدی باید معقول و متناسب با محتوای صفحه شما باشد.

جمع بندی

به مجموعه اقداماتی که طی آن وب سایت شما در نتایج جستجوی یک کلمه یا عبارت در موتورهای جستجو در جایگاه مناسبی مثل صفحه اول گوگل نمایش داده می شود سئو می گویند. بدون شک در دنیای در حال رقابت فناوری اطلاعات تنها موتور جستجویی که همواره بهترین پیشنهاد را به کاربر خود ارائه می کند می تواند به حیات ادامه دهد. پس، درمیان انبوه اطلاعات و مطالب مرتبط با زمینه فعالیت شما که در اینترنت موجود است، رقابت در بهینه سازی محتویات و عملکرد وب سایت می تواند بسیار راه گشا باشد. در مقالات بعدی در مورد سئو سایت در بازاریابی آنلاین صحبت خواهیم کرد.

اگر مشتاق هستید درباره انواع سئو مطالعه کنید به اینجا سر بزنید.

بهینه سازی موتورهای جستجو راه و روشی برای بالابردن رتبه سایت شماست و میزان موفقیت شما را در طراحی سایتتان نشان می دهد. اگر بخواهیم سئو سایت را تعریف کنیم باید بگویم به مجوعه روش هایی که برای بهینه سازی موتورهای جست و جو در پیدا کردن سایت ما جهت دسترسی به منابع و محتویات داخلی آن نقش دارد سئو سایت گفته شده و این یعنی شما تا چه اندازه در نمایش ساییتان به کاربران موفق بوده اید. نحوه کار سئو سئو یا "Search Engine Optimization" مجموعه فرآیندی از اعمال روی موتور های جست و جو است که به راحتی…

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

معمولی بود
خوب بود
عالی بود
User Rating: 3.65 ( 1 votes)

درباره احسان مهاجر

احسان هستم متولد خرداد 1366 و در حوزه کامپیوتر فعالیت دارم. این وب سایت رو به تازگی راه انداختم تا اطلاعاتی رو که از بیرون بدست میارم رو با شما دوستان به اشتراک بگذارم چون اعتقاد دارم این کار اشتراک گذاری به بالابردن سطح سواد ما انسان ها کمک میکنه اگه همه اینطور فکر کنیم. اگر با من صحبتی داشتید با جیمیل emk.life و یا آیدی تلگرام EhsanMohajer@ در خدمت شما هستم.

این مطالب را نیز ببینید!

ایندکس شدن مطالب در گوگل

 ایندکس شدن سریع مطالب در گوگل در این مقاله می‌خواهم با شما در مورد راهکاری …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

LinkedIn Auto Publish Powered By : XYZScripts.com